HAKKINDA

Biyoloji Terimleri Sözlüğü Nasıl Ortaya Çıktı?

Öğretmenlik yaptığım sürece biyoloji ile ilgili öğrencilerimin en çok yakındığı nokta, yabancı terimlerin fazlaca bulunması ve bu terimlerin tam Türkçe karşılıklarının olmaması idi. Bu sebepten dolayı da öğrenciler konuları kavramaktan çok ezber yoluna giderek sorunu aşmak istemekte ama bunda da başarılı olamamaktadırlar.

Bu sorunu aşmak için derslerimde öğrencilere sürekli terimlerin kökenlerini anlatmakta ve neden böyle isimlendirildiklerini belirtme ihtiyacı duyuyorum. Bu yöntemle öğrencilere konuları kavratmak daha kolaylaşıyor ve en azından ne öğrendikleri konusunda fikir sahibi olabiliyorlardı. Bu durumdan yola çıkarak, bunu üstüme vazife bilerek; Ortaöğretim için Biyoloji Terimleri Sözlüğü ’nü hazırlamaya karar verdim. Öncelikle belirtmeliyim ki; araştırdığım kadarıyla, Türkiye’de ve dünyada ortaöğretim düzeyinde böyle bir çalışma bulunmamaktadır.

2931 terim ve 209 önek ve sonek olmak üzere toplam 3140 maddeden oluşan çalışmanın hazırlanma süreci biraz uzun ve yavaş oldu. Eseri hazırlama süreci dört aşamadan oluşmaktaydı:
1. Aşama: Sözcük taraması; Ortaöğretim öğrencilerinin kullandığı ders kitaplarından ve “Üniversiteye Hazırlık” kaynaklarından sözcük taraması yapıldı.
2. Aşama: Bulunan sözcüklerin İngilizce, Osmanlıca, Yunanca ve Latince karşılıkları araştırıldı.
3. Aşama: Sözcüklerin kökenleri ile ilgili araştırma yapıldı.
4. Aşama: Sözcüklerin Türkçe karşılıkları ve anlamları araştırıldı. Bu aşamada seviye ortaöğretim öğrencilerine göre ayarlandı.

Kısacası bu çalışmayla ve bu internet sitesiyle; öğrencilerin en azından terimleri ezberlemeden terimlerin ne anlama geldikleri konusunda bir fikir sahibi olmalarında yardımcı olması hedeflenmiştir.

Ayrıca sitenin altyapsını oluşturan sayın Umut AÇIKGÖZ'e teşekkürü bir borç bilirim.

Eserin tüm öğrenci ve öğretmen arkadaşlara yararlı olması dileğiyle.

Çetin ÇELİK


Düzenleme: 16/10/2016
© 2019-2016 biyolojiterimleri.com | Tüm hakları saklıdır. | Karasu Web Tasarım